ZUŠky se společně s handicapovanými žáky vydají po stopách sv. Anežky České

ZUŠky se společně s handicapovanými žáky vydají po stopách sv. Anežky České

Datum zveřejnění   |   7. října 2021
V úterý 19. října se žáci a pedagogové základních uměleckých škol zřizovaných hlavním městem Prahou, školy Jaroslava Ježka pro nevidomé, konzervatoře Jana Deyla a Dívčí katolické školy vypraví po stopách sv. Anežky České do kostela sv. Františka z Assisi u Karlova mostu a prostor kláštera Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou  na společnou oslavu umění, které boří hranice a naopak vytváří most vzájemné spolupráce, nabízí pomocnou ruku a sdílení radosti i naděje. 
 
PROGRAM:
Koncert v kostele sv. Fratiška z Assisi,  18 h

ZUŠ Open pomáhá - Po stopách sv. Anežky České zahájí v 18h v kostele sv. Františka z Assisi koncert duchovní hudby děl mistrů renesanční a  barokní hudby, mezi kterými nebudou chybět skladby G.de Machauta,  J.S.Bacha, G.Tartiniho či G.Ph.Telemanna. Příznivci sborového vokálního umění se mohou těšit na provedení děl J. Nowaka, D. Buxtehudeho, D. Bortňanskije či U. Hitmana.   Na koncertu zazní též píseň Cesta přes kamenný most  z kantáty ke sv. Anežce České soudobého skladatele a varhaníka Františka Fialy. Ve společném provedení zazní též autorská úprava Beethovenovy Ódy na radost z pera Marie Sommerové, která se stala symbolickou znělkou letošního celostátního festivalu ZUŠ Open.

Inspirace s Dívčí katolickou školou , 19:15 h

Po koncertu se vydáme po stopách sv. Anežky České dál do prostor kláštera Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, do sídla Dívčí katolické školy, která od roku 1990 jako 1. církevní škola v České republice  po pádu komunistického režimu poskytuje vzdělání a péči žákyním s fyzickým či mentálním handicapem, dívkám sociálně ohroženým a s těžkým životním osudem. V mimořádně laskavém prostředí připravuje slabší pro samostatný život, zdravější pro budoucí povolání pečovatele, provází je mnohými krizovými situacemi a pomáhá jim nalézt sebevědomí i smysluplné uplatnění. Kromě vlastní pečovatelské služby provozuje chráněnou dílnu Inspirace, poskytující uplatnění handicapovaným mladým ženám, jejichž postižení jim neumožňuje najít si běžnou práci, podporuje jejich samostatnost, komunikační dovednosti a též jim nabízí podporu školního psychologa a sociálního pracovníka.

Kromě prezentace  předmětů z recyklovaných materiálů, hraček, mýdel, svíček, přání, malovaných hrníčků a dalších dárků, které si návštěvnící budou moci na místě nakoupit, zazní pěvecké vystoupení sboru Školy Jaroslava Ježka pro nevidomé a fanfáry Čakovických žesťů ZUŠ M. Podvalové.

Účinkují: žáci a pedagogové ZUŠ M.Podvalové, ZUŠ J.Hanuše, ZUŠ Biskupská, ZUŠ I.Hurníka, ZUŠ Simáčkova, Školy J. Ježka, konzervatoře J.Deyla, Pueri Gaudentes, pěvecký sbor Lvíčata Dívčí katolické školy, Irena Pohl Houkalová, František Fiala
Vstupné je dobrovolné. Výtěžek poputuje ve prospěch chráněné dílny Inspirace
www.chranenadilnainspirace.cz
Za laskavou podporu děkujeme našim průvodcům a hostitelům - Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou 
Akce se koná pod osobní záštitou J.M. Josefa Šedivého, O.Cr., velmistra řádu
Pro vstup do kostela je povinná ochrana nosu a úst respirátorem FFP2, pro vstup na program v klášteře je povinnost dodržení podmínek o bezinfekčnosti: Společenské akce · Covid Portál (gov.cz); Koncerty · Covid Portál (gov.cz)