ZUŠ Open zve na Zámek Liteň

Datum zveřejnění   |   27. září 2021

První říjnovou neděli zvou žáci a pedagogové základních uměleckých škol Středočeského, Plzeňského, Pardubického kraje i Prahy do malebných prostor areálu zámku Liteň a zámeckého parku na odpolední přehlídku umění. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program v parku, populární a muzikálové melodie, jazz a swing, výtvarné workshopy a výstavu, "čaj o páté" s klasickou hudbou, na kterém vystoupí talentovaní úspěšní mladí sólisté ze ZUŠ včetně absolventů Akademie MenART.  Projekt v tomto mimořádném prostředí se koná již potřetí díky laskavé podpoře paní Ivany Leidlové, zakladatelky neziskové organizace Zámek Liteň z.s.

„Když mne oslovila Irena Pohl Houkalová ze ZUŠ Open s nabídkou spolupráce – neváhala jsem! Zámek dlouhodobě podporuje mladé umělce a jsme rádi, že v liteňském areálu můžeme dát prostor mladým lidem, kteří se věnují ve volném čase umění - tanci, zpěvu, výtvarnému umění, , hře na hudební nástroj a mají možnost v tomto tak inspirativním prostředí předvést široké veřejnosti co se naučili a vytvořili“ uvádí Ivana Leidlová.

Během odpoledne vystoupí skvělé pěvecké sbory, instrumentální soubory včetně harf či kytar středočeských ZUŠ, oblíbená kapela ODDechovka ze ZUŠ Václava Talicha Beroun, těšit se můžete na originální pěvecké duo MAFI z Hořovic či soubor historické hudby a tance z pražské ZUŠ U Půjčovny. Tanečníci z berounské ZUŠ předvedou svou ladnost a autorské choreografie taktéž v zámecké zahradě. V 17 hodin si návštěvníci mohou vychutnat svůj čaj o páté s koncertem klasické hudby, na kterém se představí mladí talentovaní sólisté včetně absolventů Stipendijní Akademie MenART. Těšit se můžeme na virtuositu mladých pianistů a kytaristů ze ZUŠ Říčany a Kladno, krásné hlasy mladých pěvců ze ZUŠ Beroun, Nýřany a Hořovice, nadějnou flétnistku ze ZUŠ Úničov a  houslistku z Říčan. Čtyři interpreti patří taktéž ke stipendistům Akademie MenART, kde absolvovali či současně pracují pod vedením pěvkyně Kateřiny Kněžíkové a flétnity Jana Ostrého. V rámci dramaturgie zazní písně a árie českých mistrů, díla německých romantiků i soudobá hudba.

Během celého odpoledne budou mít návštěvníci možnost projít si tématické výstavy výtvarných oddělení ZUŠ Berouna  Kouřim, které podtrhuje krásu a malebnost prostředí zámeckých zahrad.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován pro podporu opravy historické výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého v blízkosti kostela a zámeckého areálu a podpoří tak rozvoj regionu. Pestrý program odstartuje na zámku Liteň a v jeho bezprostředním okolí ve 14 hodin.