ZUŠ Open v adventním čase zve na koncerty v Neratově i Praze

Datum zveřejnění   |   15. prosince 2021

Pod heslem ZUŠ Open pomáhá se v rámci letošního celostátního festivalu základních uměleckých škol koná řada koncertů i před vánočními svátky. Poslední adventní víkend proběhne další z benefičních koncertů ZUŠ Open připravený ve spolupráci se Sdružením Neratov.  V sobotu 18. prosince od 15.00 hod. rozezní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově díla převážně adventní duchovní hudby. Koncert s názvem „Rosu dejte, ó nebesa“ zazní v podání talentovaných žáků ZUŠ, stipendistů Akademie MenART, souboru historické hudby Villanella, cimbálové muziky Strunka, pražské konzervatoře J. Ježka a Konzervatoře Pardubice. Koncert uvede Mons. Josef Suchár, neratovský farář a zakladatel Sdružení Neratov, které se dlouhodobě věnuje sociální práci ve prospěch bližních s handicapem a těžkým životním osudem. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován ve prospěch sdružení.

Hned následující pondělí 20. prosince zve od 17.00 hod. ZUŠ Open společně s MČ Praha 6 na živý hudební Betlém v Písecké bráně na Hradčanech. Pásmo adventních a vánočních zpěvů společně připravili žáci a pedagogové ZUŠ Jana Hanuše, ZUŠ Petřiny, ZŠ Marjánka a MŠ Bílá.

Do Neratova se letos podruhé vypraví ZUŠ Open s cílem sdílet nejen radost z umění, ale i podpořit místní komunitu. Adventní koncert, nesoucí název „Rosu dejte, ó nebesa“ zahájí adventní vytrubování žesťového souboru ze ZUŠ Vysoké Mýto. Posluchači pak budou moci v úvodu koncertu zažít provedení rorátních zpěvů v podání souboru historické hudby z pražské ZUŠ U Půjčovny. V dramaturgii děl barokních mistrů se představí talentovaní mladí sólisté a komorní hráči ze ZUŠ Pardubického a Královéhradeckého kraje společně se svými pedagogy a profesionálními hudebníky. Atraktivita koncertu bude umocněna vystoupením cimbálové muziky Strunka ze ZUŠ Zlín, která do Neratova přiveze adventní valašské lidové zpěvy.  „Umění je nadějí, kultivuje společnost, povznáší ducha, přináší radost a v případě benefičního přesahu i pomoc potřebným.  Sdílené umění mladých interpretů, žáků ZUŠek je živou nadějí a přináší svědectví o tom, že výchova nejmladší generace k umění má skutečný smysl. Takovou naději potřebujeme nejen v Adventu,“ říká k programu ředitelka festivalu ZUŠ Open, pěvkyně Irena Pohl Houkalová, která v programu přednese árie J. S. Bacha a J. D. Zelenky spolu s žáky a pedagogy několika ZUŠ a talentovanou nevidomou flétnistkou z konzervatoře J. Deyla. Do nadcházející vánoční doby pozvou všichni účinkující společným provedením známé vánoční písně Adeste fideles. Spolu s mladými interprety vystoupí violista Jiří Kabát, ředitel ZUŠ Pardubice-Polabiny, a klavíristka a cembalistka Iva Vrátilová, ředitelka ZUŠ Vysoké Mýto.

V  pondělí 20. prosince od 17.00 hod zazní v Písecké bráně v Praze 6 pod názvem „Cesta pastýřů“ pásmo adventních a vánočních zpěvů, které společně připravili žáci a pedagogové ZUŠ Jana Hanuše, ZUŠ Petřiny, ZŠ Marjánka a MŠ Bílá. V komponovaném představení, které provází mluvené slovo, se představí interpreti v kostýmech lidového Betléma a přenesou diváky skrze dobu adventní až do nadcházejících Vánoc. V programu zazní adventní písně A. M. z Otradovic a pásmo koled v úpravě A. Steckera. Akce se koná pod záštitou radní pro školství, paní Ing. Marie Kubíkové a za laskavé podpory vedení MČ Praha 6 ve spolupráci s místní římskokatolickou farností sv. Matěje.