ZUŠ Open do Neratova přineslo radost i štědrost

ZUŠ Open do Neratova přineslo radost i štědrost

Datum zveřejnění   |   29. září 2021

Již tradičně se uplynulou neděli 26. 9. uskutečnil bohatý celodenní program na poutním místě v Neratově. K oslavám svátku sv. Václava se tam svými prezentacemi připojily základní umělecké školy z Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králového, Týniště nad Orlicí, Jablonného nad Orlicí a Vysokého Mýta spolu s Novoměstskou filharmonií a hosty z Prahy. Celodenní program, který nesl název "Společně pro Neratov" navštívilo odhadem 500 poutníků a turistů, kteří v rámci dobrovolného příspěvku přispěli částkou bezmála 40 000,- Kč ve prospěch činnosti Sdružení Neratov.

Sdílená radost z umění napříč regiony, vzájemná inspirace, prezentace základních uměleckých škol jako vysoce profesionálního moderního systému uměleckého vzdělávání, který tvoří nenahraditelné a silné kořeny naší kultury i kulturnosti, setkání a spolupráce s mimořádnými osobnostmi – to vše je součástí poslání festivalu ZUŠ Open i Stipendijní Akademie MenART. Ve spojení s mimořádným místem a společenstvím těch, kteří svůj život zasvětili neúnavné pomoci druhým, tato mozaika dostává mnohem hlubší smysl. Videoreportáž naleznete zde:https://youtu.be/VH4SaYgljxU

Celý den byl zahájen slavnostní mší sv. s hudebním doprovodem - provedením dvouhlasé Mše C Dur Ch. Gounoda a dalších duchovních skladeb v podání žáků, pedagogů ZUŠ a hostů. Pod širým nebem pak zněly v podání žesťového souboru ZUŠ Týniště nad Orlicí slavnostní fanfáry, členové Dětského pěveckého sboru Rubínek ZUŠ Vysoké Mýto a zpěváci z ostatních škol společně s klienty Sdružení Neratov provedli za doprovodu akordeonistů ZUŠ Střezina autorskou úpravu Ódy na radost Marie Sommerové. V průběhu celého odpoledne mohli příchozí vyzkoušet svoji kreativitu ve výtvarných dílnách, které s velkou pečlivostí připravily pedagožky ZUŠ Rychnov nad Kněžnou a ZUŠ Jablonné nad Orlicí. V novém společenském sále v Bistru u Proroka pak zazněly skvělé dva koncerty populární hudby, jazzu a swingu v podání pěveckého uskupení The Voices pod vedením Michaley Kolář Grundové ze ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, mezi jejíž žákyně patří též úspěšné absolventky Akademie MenART, a originálního Safari Akordeon Orchestra ze ZUŠ Střezina pod vedením všestrnného muzikanta a pedagoga Radka Škeříka. Celodenní program byl uzavřen krásnou tečkou v podobě vynikajícího výkonu Novoměstské filharmonie pod taktovkou  Jaroslava Rybáčka a Marka Klimeše a mladých talentovaných sólistů - houslisty, absolventa Akademie MenART Ondřeje Martinka a posluchačky pardubické konzervatoře, klarinetistky Petry Koblásové - v pečlivě sestavené dramaturgii děl A.Dvořáka, J. Brahmse a C.M.von Webera. 

Dokument o akci si můžete prohlédnout zde:

Nofi_026

Program se uskutečnil za finanční podpory Královehradeckého kraje.

images_foto_logo_kraj_hradec

Foto: Michal Fanta