S Ódou na radost zahajujeme V. ročník ZUŠ Open

S Ódou na radost zahajujeme V. ročník ZUŠ Open

Datum zveřejnění   |   3. května 2021

Děti ze ZUŠ a dalších souborů České a Slovenské republiky natočily upravenou verzi slavné melodie Beethovenovy Ódy na radost v domácích podmínkách v rámci vládních opatření.  Autorkou textu i hudebních úprav je hudební skladatelka, textařka a zpěvačka Marie Sommerová.

oda_na_radost3

Na nahrávce participovalo pod vedením svých pedagogů 130 dětí a 15 ředitelů ZUŠ. Projekt vznikl ve spolupráci ZUŠ Open  s vydavatelstvím Hudební Všeználek, které vede paní Marie Sommerová. Nahrávka je hudebním poselstvím dětí a mládeže pro letošní ročník festivalu. 

V. ročník celostátního festivalu  ZUŠ Open, který bude probíhat od jara do konce roku, více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam výchovy k umění a uměleckého vzdělávání.  Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základních uměleckých škol. Skupinu, která tvoří významnou oběť pandemie i samotných protiepidemických opatření v ČR, jsou však především samotné děti a mládež. Umění a výchova k němu je jednou z důležitých cest k nalezení jejich psychické rovnováhy,  motivaci k tvorbě i učení a sdílení vzájemného společenství.

Podporujme v dětech kreativitu a nadání, podporujme základní umělecké vzdělávání. Omezovat se jen na digitální technologie v umění dlouhodobě nelze, osobní kontakt žáků a pedagogů je nenahraditelný,“  vyzývá patronka ZUŠ Open pěvkyně Magdalena Kožená.

 „Umění spojuje, boří hranice, pomáhá, je jazykem našich emocí, učí nás vnímat a rozvíjet smysl pro krásu. Umění a výchova k němu vedle mnoha nenahraditelných kompetencí především kultivuje mladou generaci, jejímž prostřednictvím je nositelem naděje. Naděje, kterou potřebujeme nejen v čase pandemie,“  dodává hlavní koordinátorka festivalu Irena Pohl Houkalová.

Tiskovou zprávu k letošnímu festivalu naleznete zde.