Prezentace ZUŠ v Evropském parlamentu v Bruselu

Prezentace ZUŠ v Evropském parlamentu v Bruselu

Datum zveřejnění   |   9. prosince 2022

S velkou radostí a hrdostí Vám přinášíme první ohlédnutí za mimořádným projektem ZUŠ Open v Evropském parlamentu, který v rámci dvou koncertů a veřejného slyšení v Evropském parlamentu představil unikátní systém českého základního uměleckého školství. V Bruselu se představilo vice než 70 žáků a pedagogů ze škol napříč celou ČR.

Dne 5. 12. 2022 jsme ve veřejném slyšení představili systém českého uměleckého vzdělávání jako příklad nejlepší praxe a inspiraci pro celou Evropu a kořeny celé naší kultury. Fotografie ze slyšení můžete zhlédnout zde a video záznam na odkazu zde.

Celý den vyvrcholil prvním ze dvou koncertů, na kterém se představili žáci a učitelé ze ZUŠ Jana Hanuše, ZUŠ Popelka a ZUŠ Pštrossova v Praze, ZUŠ Bystré, ZUŠ Mariánské hory v Ostravě, ZUŠ Kroměříž, ZUŠ Liberec, ZUŠ Havlíčkův Brod, ZUŠ Jičín a ZUŠ Vimperk. Dramaturgie koncertu představila díla českých i evropských mistrů klasické hudby s nakročením do oblasti moderních žánrů včetně tanečních choreografií v doprovodu živé hudby a propojila tak zároveň spolupráci několika škol. Účinkující zcela nadchli publikum, ve kterém byla i řada vzácných hostů včetně českého ministra školství Prof. JUDr. Vladimíra Balaše, CSc., členů stálého českého zastoupení v EP či předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Celý program naleznete zde.

Druhý den, 6. 12. 2022 se v Evropském parlamentu konala celodenní konference, která uzavírala Evropský rok mládeže. Účastnili se jí zástupci mládežnických organizací a hosté ze všech členských států EU. S mimořádným úspěchem a potleskem ve stoje za přítomnosti zástupců MŠMT včetně pana ministra konferenci uzavřel koncert orchestru ZUŠ Kroměříž pod vedením dirigenta Pavla Nikla ve spolupráci s mimořádně nadaným akordeonistou Viktorem Stockerem ze ZUŠ Havlíčkův Brod a dětským pěveckým sborem Severáček ze ZUŠ Liberec, kterému předcházely vstupy skupiny bubeníků ze ZUŠ Popelka v Praze.

Závěrečnou debatu konference včetně koncertu můžete zhlédnout zde (koncert začíná v čase 15:28). Ohlédnutí médií zasíláme zde.

Mimořádný projekt ZUŠ Open v Evropském parlamentu se mohl konat díky laskavému pozvání paní poslankyně Ing. Michaely Šojdrové, které vděčíme za velkorysou pohostinnost i svěřenou důvěru. Věříme, že tato mimořádná událost se významně projeví i do budoucnosti uměleckého vzdělávání v ČR a zvýšení respektu i jeho finanční podpory.