Pražské jaro představí mladé talenty z líhně Akademie MenART

Pražské jaro představí mladé talenty z líhně Akademie MenART

Datum zveřejnění   |   20. května 2021

Pražské jaro představí ve svém programu zástupce nejmladší generace umělců. 25. května nabídne online přenos z kostela sv. Šimona a Judy absolventů aktuálního ročníku Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, kteří pracovali společně se svými pedagogy pod vedením pěvkyně Kateřiny Kněžíkové, klavíristy Iva Kahánka, houslisty Jana Fišera a flétnisty Jana Ostrého

Koncert s názvem Salon ZUŠ uvedou mentoři spolu se třemi desítkami stipendistů společnou intepretací částí z cyklu pěti malých duetů Césara Kjuje. Těžištěm koncertní dramaturgie pak budou úpravy lidových písní a vokální skladby na slova české a moravské lidové poezie od autorů 19. a 20. století v podání mladých pěvců a klavírní skladby českých a světových klasiků, které dají prostor virtuozitě nejmladší klavírní generace. Houslisté představí sólové skladby Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Henryka Wienawskiho i komorní duo Josefa Micky.  Mladé flétnistky kromě sólových skladeb přednesou společně s Janem Ostrým výběr z Missa brevis Zdeňka Lukáše v úpravě pro flétnový soubor. Koncert, který je zároveň součástí celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open, který upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání a letos mimořádně probíhá od jara do konce roku, bude možné sledovat na webových stránkách Pražského jara www.festival.cz a na facebookových stránkách všech organizátorů.

„Stejně jako Akademie MenART dává příležitost mladým talentům pracovat pod vedením umělců na vrcholu tvůrčích sil, je i vystoupení na pódiu velkého festivalu důležitou a nenahraditelnou iniciační zkušeností,” uvádí ředitelka Akademie MenART Dana Syrová a dodává: „velmi si vážíme přístupu Pražského jara, které dlouhodobě dává prostor i mladým talentům a silně je tak motivuje.  Věříme, že řada z těch, kteří zde nyní získávají první zkušenosti z profesionálního koncertního světa, budou jednou hvězdami zdobícími Pražské jaro i další festivaly u nás i v zahraničí.” S výsledky práce dalších absolventů Akademie MenART se můžeme v nadcházejících týdnech seznámit například na festivalech Americké jaro či Smetanova Litomyšl.