Česká televize uvede dokument o mimořádně nadaných dětech na začátku hudební kariéry

Česká televize uvede dokument o mimořádně nadaných dětech na začátku hudební kariéry

Datum zveřejnění   |   12. dubna 2021

Talent je dar. Jak s ním ale správně pracovat? Co přináší a co bere? Co znamená pro obdarované, jejich rodiče a pedagogy? O tom vypráví nový dokumentární film režiséra Martina Suchánka, který uvede Česká televize na programu ČT art 29. dubna od 21.35 hod. Snímek vznikl v koprodukci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro a Stipendijní Akademií mentoringu uměleckého vzdělávání MenART.

Kamera sleduje pětici výjimečně nadaných děti v domácím prostředí i ve volném čase, s rodiči, pedagogy či mentory, a také během půlroční přípravy na mimořádnou událost jejich kariéry – koncerty na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, které se uskutečnily v loňském roce. Těmito momenty se prolínají úvahy o tom, co je talent, jak je třeba s jeho nositeli pracovat, aby se zdokonalili a získali nejen profesionální návyky v hudební oblasti, ale zároveň neztratili vnitřní zápal a oddanost hudbě. „Talent, to je takový pel na motýlích křídlech, který dostanete od Boha, nikdo jiný vám ho nemůže dát. Ale při neopatrném zacházení vám ho může někdo vzít,“ trefně vystihuje jeden z aktérů filmu klavírista a mentor Akademie MenART Ivo Kahánek.  

Trailer filmu

Režisér Martin Suchánek se v Talentu snaží ukázat, jak náročné je být obdařen talentem a jak je důležité s ním dobře naložit. Klade otázku, zda tím úspěchem jsou vyprodané sály, nebo vnitřní radost z toho, že se o svůj dar mohu podělit s ostatními. Kamera sleduje několikaměsíční přípravy Nory Lubbadové, Adély Řehořové, Jana Čmejly a bratrů Kollertových na jejich, zatím nejvýznamnější, koncert. Příběh ukazuje nejen to krásné, ale také všechny okolnosti, problémy a pochyby, které mladé umělce na jejich cestě provázejí. Vedle protagonistů a jejich nejbližších ve filmu k tématu promluví z různých úhlů pohledu například pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Lukáš Klánský, psychiatr Cyril Höschl nebo operní pěvkyně Magdaléna Kožená, která prostřednictvím svého nadačního fondu podporuje základní umělecké vzdělávání u nás.