Benefiční koncert Magdaleny Kožené

Benefiční koncert Magdaleny Kožené

Datum zveřejnění   |   10. prosince 2021

Výjimečný benefiční koncert přichystala mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s Brnem – městem hudby UNESCO a festivalem ZUŠ Open. Písňový recitál proběhne v pondělí 13. 12. v brněnském Besedním domě a pro zájemce bude k dispozici i jako živý videopřenos. Účelem večera je podpora a zviditelnění jedinečného tuzemského systému základních uměleckých škol.

V pondělí 13. prosince Magdalena Kožená od 19.00 hodin vystoupí v Besedním domě ve svém rodném Brně. Půjde o její jediné letošní vystoupení v České republice. Doprovodí ji vynikající klavírista Ohad Ben-Ari; společně přednesou písně Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse a Modesta Petroviče Musorgského. Symbolickou ouverturou večera věnovaného podpoře tuzemských ZUŠek se stane vystoupení 12leté talentované klavíristky Nory Lubbadové, žákyně ZUŠ Olešská a zároveň absolventky Akademie MenART. Tento stipendijní program patří společně s úspěšným celorepublikovým festivalem ZUŠ Open k hlavním projektům Kožené Nadačního fondu.

Koncert se koná s podporou statutárního města Brna a pod záštitou jeho primátorky JUDr. Markéty Vaňkové. Brno, které se od roku 2017 může těšit z členství v prestižní Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby, se dlouhodobě a úspěšně věnuje podpoře hudebního vzdělávání dětí; toto směřování se na benefičním koncertě dokonale propojuje se snahami brněnské rodačky Magdaleny Kožené a jejího fondu, jehož sídlo se nachází právě v Brně.

Dlouho jsem uvažovala, v jaké oblasti bych mohla smysluplně uplatnit své zkušenosti a kontakty, a čím dál tím více se utvrzuji v tom, že moje rozhodnutí zaměřit pozornost a úsilí na ZUŠky bylo správné,“ vrací se Kožená k roku 2016, kdy založila Nadační fond věnující se podpoře a zviditelňování tuzemského unikátního systému základního uměleckého školství. Ten je ve světovém měřítku naprosto ojedinělý: za velmi nízké školné poskytuje téměř půl milionů našich dětí a teenagerů mimořádně vysokou úroveň výuky, a to napříč celou republikou.

Zpětně mohu prohlásit, že rozhodnutí zaměřit se na umělecké vzdělávání bylo jedním z nejlepších kroků v mém životě,“ dodává Kožená. „Pokud děti mají příležitost nenásilně a příjemně kultivovat svoje nadání a zájmy, odráží se to na spokojenosti nejen jejich, ale také jejich rodin, okolí a potažmo celé naší společnosti. Pochopitelně i tento vynikající systém má svá úskalí, a právě v jejich zvládání se snažíme ZUŠkám pomáhat, aby mohly fungovat co nejkvalitněji. Je zapotřebí na význam ZUŠek neustále upozorňovat a nebrat je jako samozřejmost,“ zdůrazňuje Kožená, která brněnským koncertem navazuje na úspěšnou loňskou benefici konanou za stejným účelem v pražském Rudolfinu.

Protože je koncert v Besedním domě již vyprodán, rozhodli se organizátoři nabídnout zájemcům také kvalitní stream: celý slavnostní večer bude živě přenášen na facebookových profilech Brna – města hudby, Magdaleny Kožené, projektu ZUŠ Open, Brněnských Vánoc a řadě dalších.

Podrobné informace o programu, vstupenkách či streamu naleznete na webových stránkách Magdaleny Kožené.

Partneři koncertu:
Magdalena Kožená děkuje všem dárcům, podporovatelům a partnerům koncertu a Nadačního fondu Magdaleny Kožené.
Koncert se koná pod záštitou jeho primátorky JUDr. Markéty Vaňkové.
Koncert organizuje TIC Brno, p. o. (Brno – město hudby UNESCO) a Umělecké vzdělávání s.r.o. (festival ZUŠ Open).
Za finanční podpory statutárního města Brna     Brno_logo

 

733×205_II

Partneři:
AŽD Praha s.r.o.
MHF Concentus Moraviae

Mediální partner:
KAM v Brně