Garanti ZUŠ Open: A. Nellis, M. Velčovský a bratři Bubeníčkové

Garanti ZUŠ Open: A. Nellis, M. Velčovský a bratři Bubeníčkové

Datum zveřejnění   |   24. března 2017

Taneční duo bratři Bubeníčkové, designér Maxim Velčovský a režisérka Alice Nellis jsou další významné osobnosti, které vedle patronky Magdaleny Kožené podpoří malé umělce.

Téměř každý umělec na začátku své kariéry začínal v základní umělecké škole (dříve v lidušce) a pod vedením svých pedagogů se postupně formovala jeho cesta tvůrčího procesu i kariéry. Podpořit dnešní děti a podělit se s nimi o své zkušenosti se rozhodli kromě patronky Magdaleny Kožené a spolupatrona Davida Marečka, ředitele České filharmonie, i další úspěšní umělci. Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open tak získal garanty za jednotlivé obory.

Za taneční obor jsou to slavní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi. Výtvarný obor na základních uměleckých školách podpoří designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Maxim Velčovský. Do třetice literárně-dramatický obor získává režisérku Alici Nellis, která sama strávila v základní umělecké škole podstatnou část svého dětství a nyní pravidelně režíruje pořady pro děti s Českou filharmonií.

„V základních uměleckých školách na sobě denně pracují statisíce dětí, velmi si cením toho, že se jim rozhodli věnovat pozornost i další velké osobnosti“, dodá k ZUŠ Open mezzosopranistka Magdalena Kožená. „Umělecké vnímání, kreativita a tvorba je pro malé děti stejně důležitá a přirozená jako pohyb a sport,“ doplňuje Kožená.  

 „Pro mě umění, konkrétně tanec, je něco jako vzduch. A tak jako vzduch, je tanec naprosto nezbytnou součástí života, rozvíjení duše, intelektu a lásky. Umělecké vzdělávání dětí a mládeže je proto velice důležité, a když je možnost, rád jako profík pohybu pomohu! Proto si velice vážím nabídky Magdaleny Kožené a s nadšením podpořím projekt ZUŠ Open, na kterém se bude i tančit.“ dodává k projektu jeho garant tanečník a choreograf Jiří Bubeníček.

Zleva_Otto Bubeníček a Jiří Bubeníček

„Za mých mladých let se ZUŠkám říkávalo Liduška; ta ve mně zanechala spousty vzpomínek. Bylo to období tvorby v dětském kolektivu, v němž se člověk zdravě konfrontoval a učil pozorovat a vnímat jednotlivé přístupy každé dětské individuality. Z té doby jsem si do dospělosti přinesl spousty poznatků a zkušeností. Tím nejdůležitějším pro mne bylo hledání, objevování a hlavně experimentování. V dětství pro mne Liduška byla zásadním a určujícím místem, které mne nasměrovalo do dalšího života. “ říká svoji osobní zkušenost designér Maxim Velčovský.

 Foto Alice Nellis_m

„Mé důvody stát se garantkou tohoto krásného projektu jsou zcela jednoduché. V LŠU, což byla někdejší podoba ZUŠ, jsem jako dítě trávila většinu svého volného času. Nikdo mě k tomu nenutil. Naopak si vzpomínám na maminčino zděšení, když jsem přišla s tím, že bych ráda chodila na nějaký další předmět. Umělecká škola byla místo, kde mě to – na rozdíl od školy normální – bavilo, kde byly děti, které bavily podobné věci, a kde jsem se cítila bezpečně. Bylo to místo, kde jsem mohla být sama sebou. A věřím, že takové místo potřebuje každé dítě,“ říká garantka ZUŠ Open za literárně dramatický obor režisérka  Alice Nellis.