Akademie MenART spouští výukové webináře. První díl s Ivo Kahánkem nabídne téma, jak řešit trému

Akademie MenART spouští výukové webináře. První díl s Ivo Kahánkem nabídne téma, jak řešit trému

Datum zveřejnění   |   20. září 2021

Akademie uměleckého vzdělávání MenART spouští svůj nový projekt - výukové webináře. Jsou určeny všem, kteří se zajímají nejen o oblast uměleckého vzdělávání, zejména pak pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Pilotní webinář má téma Jak z trémy udělat svého pomocníka. Trému řeší každý, kdo se chystá veřejně vystoupit, ať už na pódiu s nástrojem, na přehrávce či při jiných příležitostech. Klavírní virtuos a docent Hudební akademie múzických umění Ivo Kahánek proto na webináři nabízí unikátní a strukturovaný pohled na to, jak trému překonat a proměnit ji ve svůj prospěch. „Zvládání trémy na pódiu je věčným tématem drtivé většiny hudebníků. Má přednáška samozřejmě není pokusem o jeho univerzální řešení, nýbrž dalším z mnoha střípků k debatě o problematice shrnujícím mé osobní zkušenosti v této oblasti i rady všech mých milých pedagogů, kteří mne na mé cestě hudbou provázeli. Pokud by pomohla alespoň jednomu člověku k lepšímu pocitu při vystoupení, měl bych velkou radost,“ říká pianista Ivo Kahánek, který je zakládajícím mentorem Akademie MenART.

Umělecký výkon je velmi komplexní. Odráží osobnost interpreta a zúročuje jeho přípravu, má na něj vliv ale i mnoho dalších faktorů. Mnohé z nich lze správným přístupem pozitivně ovlivnit. Cílem Akademie MenART je předávat informace a zkušenosti od nejlepších profesionálů, kteří ve svých oborech uspěli, a hledat odpovědi na průřezová témata.

Webináře MenART jsou online vzdělávacím doplňkem Akademie, která se zaměřuje na podporu talentů, inspiraci pedagogů a propagaci uměleckého vzdělávání. Webináře si kladou za cíl lépe sdílet know-how v této oblasti. Cílovou skupinou jsou rodiče malých i větších umělců a pedagogové, kteří se budoucí generaci věnují.

První webinář na téma Jak z trémy udělat svého pomocníka je rozčleněn do sedmi kapitol, které dohromady trvají hodinu a půl. Přednášky rozeberou téma trémy z několika úhlů pohledu. Dozvíme se mimo jiné, jaké jsou důvody a příznaky trémy, kdy ji člověk pociťuje, v jakých momentech pro ni není prostor, anebo co funguje jako prevence trémy. Pianista Ivo Kahánek také nabídne konkrétní postupy, pomůcky a triky, které lze využít při přípravě na vystoupení, a také pravidla, co umělec nesmí rozhodně před vstupem na pódium udělat. Na závěr se účastníci webináře budou moci vyzkoušet pětiminutovou meditaci, kterou mohou použít před vystoupením.

Webinář a více informací najdou zájemci na webových stránkách www.menart.cz. Webináře jsou zpoplatněné a Akademie MenART nabízí předplatné pro jednotlivce i pro základní umělecké školy.