Nadační fondy Českého rozhlasu a Magdaleny Kožené spojují své síly v projektu Kdyby tisíc klarinetů

Nadační fondy Českého rozhlasu a Magdaleny Kožené spojují své síly v projektu Kdyby tisíc klarinetů

Datum zveřejnění   |   5. května 2022

Nadační fond Českého rozhlasu a Český rozhlas – Radiožurnál ve spolupráci s Nadačním fondem brněnské rodačky Magdaleny Kožené spouští nefinanční sbírku „Kdyby tisíc klarinetů“. Sbírka je určena všem dětským hudebníkům, pro jejichž rodinu je pořízení hudebního nástroje nad možnosti rodinného rozpočtu. Sbírka funguje na principu propojení dárců a dobrovolníků na platformě www.kdybytisicklarinetu.cz.

Patronkou celého projektu je Magdalena Kožená, mezzosopranistka, která četnými aktivitami svého Nadačního fondu podporuje a pomáhá zviditelňovat unikátní systém základních uměleckých škol. „V mateřské škole jsem obdivovala paní učitelku, která nám krásně hrála na klavír. Doma jsme klavír neměli, tak jsem ji napodobovala ťukáním na mřížku plynových vafek. Rodiče měli pro moji vášeň pochopení, a tak peníze ušetřené na trabanta utratili za klavír, abych mohla skutečně hrát. Takovou úžasnou věc ale pro své děti každý rodič udělat nemůže. A právě pro takové případy se zrodil projekt ‚Kdyby tisíc klarinetů‘, díky kterému dostanou odložené hudební nástroje šanci znovu se rozeznít a potěšit malého hráče i jeho okolí,“ uvedla Kožená, která sbírku zaštiťuje společně s Jiřím Suchým, autorem slavného filmu a původně divadelní hry, jejíž titul si sbírka vypůjčila. K podpoře projektu se přidala řada významných uměleckých osobností v čele s Pavlem Šporclem, Michalem Ambrožem či Davidem Kollerem.

Souhrou náhod se ve stejnou chvíli zrodily dva zcela shodné plány: Nadační fond Magdaleny Kožené rozjížděl projekt „Druhý život hudebním nástrojům“, Nadační fond Českého rozhlasu paralelně pracoval na stejné iniciativě s titulem „Kdyby tisíc klarinetů“. Organizátoři se samozřejmě rozhodli spojit síly do jedné sbírky s větším dopadem.

Původně jsme měli nápad zaměřit se na děti uprchlíků z Ukrajiny, aby neměly děti pocit, že kvůli chybějícím financím musí opouštět aktivity, které mají rády. Pak jsme si ale řekli, že by bylo fér pomoci všem dětem ze znevýhodněných rodin,“ vysvětluje genezi myšlenky na sbírku Českého rozhlasu její iniciátor, moderátor Radiožurnálu Vladimír Kroc, který zároveň přišel i s nápadem nazvat sbírku „Kdyby tisíc klarinetů“.

Na webu www.kdybytisicklarinetu.cz mohou učitelé škol uměleckých i všech stupňů škol od mateřských, přes základní, střední, až po vysoké umístit požadavek na potřebný hudební nástroj. Aplikace pak spáruje poptávku a nabídku. „Zadávaní přímo od škol funguje proti případnému zneužití, a zároveň proto, aby se nezapomnělo na děti a studenty, kteří se zatím pro velký zájem do ZUŠ nedostali, ale mají například soukromého učitele. Mimochodem, i tyto lekce lze naším prostřednictvím nabídnout jako dar či v podobě dobrovolnického času,“ doplňuje Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Projekt a sbírka „Kdyby tisíc klarinetů“ je časově neomezená. Je určena všem dětem, které našly zalíbení v hudbě, ale pořízení hudebního nástroje nebo úhrada hodin s učitelem hudby je nad finanční možnosti rodičů. Dárci mohou nabídnout nový hudební nástroj nebo použitý hudební nástroj, který tak získá šanci na svůj druhý život.

Partnery projektu jsou Asociace základních uměleckých škol ČR a Asociace výrobců hudebních nástrojů ČR.